Partnerství škol Hranice Hlohovec

28. 05. 2024     sekce: Akce školy     autor: Hana Purgertová     tisk: tisk článku

Zástupci 8. -  9. ročníků naší školy navštívili ve dnech 23. - 24. května 2024 partnerskou školu

v Hlohovci na Slovensku. Cílem společného projektu je pomáhat žákům získávat nové vědomosti, dovednosti a postoje, které vedou ke kultivovanému chování, k samostatnému rozhodování a respektování práv a povinností občana naší republiky i Evropské unie.

Projekt mezinárodního porozumění nabízí žákům širší možnosti rozvoje zájmů a vede k provázanosti vzdělávání se životem mimo školu. Dny setkání otevírají žákům nové možnosti poznání.

Čtvrtek 23. 5. 2024 byl dnem cestování. Čekalo nás hlavní město Bratislava – ZOO a historické centrum. Nejdříve trávili žáci společné chvíle v bratislavské zoologické zahradě. Ve smíšených česko - slovenských skupinách si v příjemné a veselé atmosféře mohli všichni prověřit své komunikační dovednosti, vyzkoušet si své jednání a chování v novém prostředí a přispět k upevnění partnerských vztahů našich škol.  Cestou do Hlohovce si naši žáci v autobuse vyzkoušeli malý test porozumění slovenských slov. Každý obdržel 35 slovenských výrazů a zkusil napsat, co dané slovo znamená. Skupina žáků 8. A si vedla velice dobře a napsali všech 35 slov správně. Po krátkém osvěžení a občerstvení jsme se vydali na prohlídku okolí bratislavského hradu a na krátkou procházku. V historickém centru Bratislavy si téměř každý mohl prověřit své historické znalosti o korunovaci Marie Terezie v katedrále svatého Martina, pod jakými názvy se Bratislava skrývala v minulosti nebo jsme mohli obdivovat historické fresky domů v Kapitulské ulici vedoucí k Michalské bráně s věží. Pohled do středověku nám také umožnilo staré městské opevnění, hluboký vodní příkop a srdce města Stará radnice – nejstarší radnice na Slovensku. Všechny překvapila příjemná atmosféra velkoměsta, malebné uličky, ale i ruch městské dopravy a spousta zahraničních turistů. Cestou Starým městem jsme také potkávali zajímavé sochy, které ozvláštňovaly procházky uličkami města. Čumil je právě jedna z nejznámějších soch v Bratislavě a jedna z největších atrakcí v centru města. Je to bronzová socha vykukujícího chlapíka z chodníku a byla osazená 26. července 1997 a od té doby se stala jednou z nejfotografovanějších soch v Bratislavě. Druhou známou sochou je Ignác Lamár, známý jako Schöner Naci. Ten se proslavil svou zálibou procházet se bratislavskými ulicemi v elegantním obleku, sametovém fraku a cylindru. Lamár se klaněl před dámami, obdarovával je květinami a zpíval jim. Pozdravil je ve třech různých jazycích, německy, slovensky a maďarsky a řekl jim “ ruku líbám “. Všechny děti si chtěly také trošku „zašopovat“, tak jsme udělali krátkou zastávku v obchodním centru. Pak jsme se již vraceli do školy. Všichni se těšili na sprchu a sledování hokeje. Výhra našich hokejistů úspěšně zakončila první den naší návštěvy.

V pátek 24. 5. 2024 byly na programu zajímavé aktivity v areálu školy. Naši žáci se společně se slovenskými dětmi rozdělili do 6 skupin a v průběhu dopoledne navštívili připravená stanoviště.

Stanovište č. 1 JUMPING bylo v tělocvičně a mohli jsme si vyzkoušet dynamické skákání na malých trampolínkách za doprovodu dynamické hudby. Mnozí touží mít takové cvičení i v naší škole. Na 2. stanovišti KRAJINA BÁDANIA jsme prostřednictvím pokusů ověřovali zákonitosti přírody, fyziky a logiky. 3. stanoviště KRAJINA HIER nám umožnilo díky multimediálnímu zařízení FlySky všestranné hraní, kreativitu a kooperaci. Interaktivní obraz děti ovládaly svým vlastním pohybem. Procvičili si paměť, postřeh a pohybovou zručnost. Na 4. stanovišti nás čekala KRAJINA ROBOTOV. Robot Photon, který je vybaven senzory, podpořil žáky v rozvoji základních zručností v oblast programování a elektroniky. 5. stanoviště se nazývalo KRAJINA ŠIKOVNÝCH RÚK. Děti si mohly vyrobit dekorativní předměty z papíru a recyklovatelných materiálů. ČERNOBIELE KRÁĹOVSTVO bylo posledním šestým stanovištěm. Hra šachy rozvíjí logické myšlení a paměť. Mezinárodní klání prověřilo taktiku, strategii, pozornost a soustředění.

Děkuji všem účastníkům za skvělou reprezentaci naší školy a za jejich podíl na realizaci záměru našeho partnerství obou škol. Akce přispívá prosazovat tzv. evropské vzdělávání. Velký podíl na organizaci mají tedy samotní žáci a také učitelé, kteří akci koordinují a zabezpečují. Letos se na akci podíleli svými zkušenostmi zástupci naší školy, pan zástupce Petr Skovránek a pan učitel Tomáš Janík. Poděkování patří městu Hranice, které svým grantem podporuje tuto partnerskou spolupráci.

Naše partnerská návštěva je zdokumentována mnoha fotografiemi, které nejlépe vystihují atmosféru a zážitky všech účastníků.

Zapsala Hana Purgertová, koordinátorka akce

 

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články